Nowości wydawnicze

Jak uczy się mózg Jak


Manfred Spitzer

Wydawnictwo Naukowe PWN, Warszawa 2008.

Kogo obchodzi, na jakiej zasadzie działa mózg - ręka do góry! Niewiele. A teraz, ręka do góry, kto chce się dowiedzieć, jak może bardziej skutecznie się uczyć oraz uczyć innych! Znacznie więcej, świetnie. Podnieśli ręce nauczyciele, wykładowcy, trenerzy, coachowie, specjaliści od marketingu, rodzice, studenci i uczniowie, menedżerowie...

Jeśli należysz do którejś z wymienionych powyżej grup, z pewnością masz dość niesłuchających uczniów, klientów, którzy nie wykazują poprawy wiedzy ani umiejętności, trwonienia pieniędzy w nieskuteczne kampanie reklamowe, ciężko pojętnych dzieci, nocy poświęconych na zakuwanie pozbawionego sensu i radości bełkotu na egzamin, czasu traconego na czytanie niezrozumiałych raportów lub nielogicznych wniosków i wysłuchiwanie nudnych prezentacji.

Wciąż poszukujesz skutecznej metody opanowania nowej wiedzy i przekazania tej już posiadanej innym. Mimo, że na rynku z łatwością możesz znaleźć książki na temat uczenia się (i na pewno już jakieś posiadasz), to wciąż czujesz, że to nie jest to. Autorzy obiecują w nich złote góry, bezboleśnie zdane egzaminy, sukces w pracy i watę cukrową na patyku, ale w praktyce wcale nie jest tak łatwo. Przyczyna jest taka, że te książki to popularne poradniki, pisane dla mniej niż średnio inteligentnego czytelnika (psychologia tłumu się kłania), przedstawiające sposoby lekkie, łatwe i przyjemne, pozbawione jednak merytorycznego, naukowego podłoża i prawdziwego wyjaśnienia, na czym polega skuteczne uczenie i skuteczne uczenie się.

Książka "Jak uczy się mózg" podchodzi do tematu w zupełnie inny sposób - nie poprzez gotowe techniki uczenia, ale poprzez procesy zachodzące w mózgu podczas uczenia. Wchodzimy do tej niewielkiej, galaretowatej masy i śledzimy, jak różne bodźce wywołują (lub nie) reakcje neuronów. Okazuje się bowiem, że jedynie określone rodzaje bodźców przechodzą przez filtry informacyjne mózgu i są w stanie wywołać trwałe efekty uczenia się, czyli zapamiętywanie informacji w kontekście, kojarzenie ich i przypominanie sobie. To właśnie cechy tych bodźców odpowiadają za uczenie się, a nie wymyślne techniki (dobra technika bazuje na tworzeniu tych bodźców). Oznacza to, że teoretycznie każdego można wszystkiego nauczyć - o ile wiedza (lub umiejętności) zostaną podane w odpowiedni sposób. Autor przedstawia również specyfikę uczenia się w różnych okresach życia człowieka, a także różnice w uczeniu się indywidualnym oraz uczeniu się grupowym (społecznym).

Z racji specyfiki swojej pracy naukowej, autor pierwszą część książki poświęcił na eksplorację mózgu. Osoby nieprzyzwyczajone do wędrówek w głąb ludzkiego ciała mogą poczuć się przytłoczone liczbą podawanych naukowych terminów określających elementy mózgu oraz związki chemiczne. Jeśli więc w którymś momencie znudzi cię naukowy wywód, przeskocz do bardziej przyjemnej części drugiej, w której autor opisuje czynniki wpływające na uczenie się (cechy bodźców omijających filtry i gotowych do nauczenia się ich). Po jej przeczytaniu nabierzesz ochoty, aby przejrzeć swoje dotychczasowe materiały do nauczania i przerobić je tak, aby wykorzystywały naturalne procesy uczenia się mózgu i były bardziej przyjazne dla twoich uczniów, klientów, pracowników czy dzieci.

Autor, Manfred Spitzer, jest profesorem psychiatrii na Uniwersytecie w Ulm, gdzie jest kierownikiem Uniwersyteckiej Kliniki Psychiatrii, Psychoterapii i Psychosomatyki. Ma na koncie ponad 100 publikacji naukowych związanych z psychiatrią, psychologią i psychoterapią.

Zobacz także:
artykuł Manfreda Spitzera "Czy emocje pomagają w nauce?"




Oceń książkę:
Zobacz inne książki z roku: 2024/2023/2022/2021/2020/2019/2018/2017/2016/2015/2014/2013/2012/2011/2010/2009/2008/2007/2006/2005/2004

Żaden Czytelnik nie napisał jeszcze swojej recenzji. Przeczytałeś książkę? Napisz swoją recenzję!