Reklamy
Nowości wydawnicze
Psychoterapia. Pogranicza. Podręcznik akademicki
red. Lidia Grzesiuk, Hubert Suszek
Wydawnictwo "Eneteia, Warszawa 2012.
Tematyka siódmego tomu "Psychoterapii" odnosi się do granicznych obszarów i zagadnień psychoterapii. Są w nim poruszone problemy związków psychoterapii z filozofią, neurobiologią, religiami, zjawiskami kultury. Omawiane są oddziaływania, które nie są psychoterapią lub odbiegają od klasycznego jej rozumienia, jak choreoterapia, terapia tańcem i ruchem, coaching, ustawienia systemowe według Hellingera, warsztaty umiejętności społecznych, terapia filozoficzna, trening mindfulness, wywiad motywujący i oddziaływania psychologiczne wobec sportowców.
- Część pierwsza niniejszego tomu podręcznika psychoterapii zawiera rozważania dotyczące naukowej tożsamości psychoterapii. Pozostałe trzy części uzupełniają natomiast - przedstawioną w sześciu wcześniej opublikowanych woluminach - charakterystykę psychoterapii przez określenie, czym psychoterapia nie jest. Dotyczą relacji między psychoterapią a innymi naukami, religią oraz oddziaływaniami psychologicznymi niestosowanymi w psychoterapii, ale nastawionymi na podobne do psychoterapii cele.
Prof. dr hab. Lidia Grzesiuk
- Obszerna i niestereotypowa publikacja zgromadziła autorów różnych profesji, ukazując psychoterapię w intelektualnej relacji do jej peryferii. To prawdziwa rekomendacja dla osób, którym nie jest obojętna przyszłość psychoterapii. Rozrzut tematyczny treści może wprawić w zakłopotanie nawet dobrze przygotowanego czytelnika psychoterapeutę. To atut recenzowanej publikacji. Powinien on skłonić do pogłębionego namysłu nad istotą psychoterapii wszystkich, którzy się nią poważnie interesują.
Prof. dr hab. Czesław Dziekanowski
O Redaktorach:
Prof. dr hab. Lidia Grzesiuk pracuje w Katedrze Psychopatologii i Psychoterapii Wydziału Psychologii Uniwersytetu Warszawskiego, którą utworzyła i kierowała nią w latach 1991-2009. Autorka i współautorka książek, m.in.: "Jak ludzie porozumiewają się?"; "Style komunikacji interpersonalnej"; "Studia nad komunikacją interpersonalną"; "Umiejętności menedżera"; "Jak pomagać sobie, rodzinie i innym"; "Spotkania, które leczą"; "Doświadczenia z psychoterapii młodzieży"; "Rozmowy o tajemnicach psychoterapii". Redaktor naukowy i współautorka monografii i podręczników akademickich, m.in.: "Zaburzenia komunikowania się neurotyków, osobowościowe wyznaczniki nerwicy i psychoterapia"; "Psychoterapia - szkoły, zjawiska, techniki i specyficzne problemy"; "Psychoterapia bez tajemnic"; "Psychoterapia. Teoria"; "Psychoterapia. Praktyka"; "Psychoterapia. Badania i szkolenie"; "Psychoterapia. Integracja"; "Psychoterapia. Problemy pacjentów"; "Psychoterapia. Szkoły i metody". Posiada certyfikaty psychoterapeuty Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego, psychoterapeuty i superwizora psychoterapii oraz licencję trenera grupowych treningów psychologicznych Polskiego Towarzystwa Psychologicznego.
Dr Hubert Suszek - psycholog, adiunkt Katedry Psychopatologii i Psychoterapii na Wydziale Psychologii Uniwersytetu Warszawskiego, kierownik specjalizacji psychoterapia na tym wydziale. Współredaktor naukowy i współautor podręcznika akademickiego "Psychoterapia. Integracja"; "Psychoterapia. Problemy pacjentów"; "Psychoterapia. Szkoły i metody"; autor kilkunastu naukowych publikacji w prasie polskiej i zagranicznej. Prowadzi psychoterapię indywidualną i grupową w nurcie psychodynamicznym oraz warsztaty i treningi psychologiczne. Posiada certyfikat analityka grupowego oraz rekomendację trenera treningu interpersonalnego PTP. Jest członkiem założycielem Polskiego Stowarzyszenia Integracji Psychoterapii (PSIP) oraz Polskiego Towarzystwa Mindfulness (PTM).
Zobacz inne książki z roku: 2024/2023/2022/2021/2020/2019/2018/2017/2016/2015/2014/2013/2012/2011/2010/2009/2008/2007/2006/2005/2004
Żaden Czytelnik nie napisał jeszcze swojej recenzji. Przeczytałeś książkę? Napisz swoją recenzję!