Nowości wydawnicze

Mózg. 41 największych mitów Mózg.

Christian Jarrett

Wydawnictwo PWN, Warszawa 2017.

W ciągu ostatnich 150 lat opublikowano prawie dwa miliony prac naukowych poświęconych funkcjonowaniu mózgu. Choć nasza wiedza dotycząca działania tego organu rośnie w dużym tempie, wciąż jednak mózgowe mity trzymają się mocno. W dużej mierze przyczyniają się do tego media, nierzadko krzykliwymi nagłówkami zniekształcając czy wyolbrzymiając znaczenie wyników badań.


  • Czy rzeczywiście ludzie dzielą się na prawo- i lewopółkulowych?
  • Czy to prawda, że za doświadczenia religijne odpowiadają płaty skroniowe?
  • Czy mózg naprawdę działa jak komputer?
  • Czy to prawda, że im większy mózg, tym mądrzejszy jego właściciel?
  • Czy rzeczywiście korzystanie z internetu nas ogłupia?

Christian Jarrett mistrzowsko rozprawia się z najbardziej rozpowszechnionymi mitami na temat budowy i funkcjonowania mózgu oraz w przystępny sposób pokazuje aktualny stan wiedzy i badań. Dzięki tej książce nauczysz się krytycznie czytać sensacyjne prasowe doniesienia. Jeśli wierzysz, że wykorzystujemy tylko 10% możliwości naszego mózgu, koniecznie sięgnij po tę książkę!

    Informacje przedstawione w książce "Mózg. 41 największych mitów" zostały bardzo skrupulatnie zebrane, a autor w przekonujący sposób stara się ukazać obiektywny stan rzeczy, niejednokrotnie odmitologizowując wiele ważkich kwestii dotyczących relacji mózg?zachowanie. Lekturę czyta się doskonale, nie tylko ze względu na język, lecz także pomysł, jak całość została zaplanowana; organizacja i układ treści sprawia, że czytelnik nie ma najmniejszych problemów z wyszukaniem interesujących go zagadnień. Jednym z najważniejszych atutów książki jest to, że autor nie tyle kwestionuje wszystkie podjęte przez siebie twierdzenia, co raczej próbuje ukazać obiektywny stan rzeczy, zgodny z osiągnięciami współczesnej nauki. W efekcie niektóre mity zostają jednoznacznie obalone, a inne kontrowersyjne kwestie są doprecyzowywane, wyjaśnione i należycie uzasadnione. Lektura książki wyprowadza czytelnika z licznych błędów wynikających z nader częstego stosowania w prasie i TV różnego typu skrótów myślowych lub zwyczajnie ludzkiej fantazji, wyobraźni napędzanej niejednokrotnie lękiem przed nieznanym. Książka Christiana Jarretta jest wręcz obowiązkową pozycją nie tylko dla psychologów czy lekarzy, ale także dla wszystkich zainteresowanych problematyką zdrowia i korzystających ze specjalistycznej pomocy psychologicznej, psychiatrycznej, neurologicznej czy neurochirurgicznej. Odbiorcami książki mogą być również ludzie, którzy biorą czasem udział w badaniach naukowych prowadzonych z zastosowaniem neuroobrazowania.
    dr hab. Michał Harciarek, prof. UG




Oceń książkę:
Zobacz inne książki z roku: 2024/2023/2022/2021/2020/2019/2018/2017/2016/2015/2014/2013/2012/2011/2010/2009/2008/2007/2006/2005/2004

Żaden Czytelnik nie napisał jeszcze swojej recenzji. Przeczytałeś książkę? Napisz swoją recenzję!