Nowości wydawnicze

Przewlekły ból. Terapia poznawczo-behawioralna. Poradnik pacjenta Przewlekły

John D. Otis

Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne, Sopot 2018.

Przewlekły ból wpływa na wszystkie obszary naszego życia - na to, jak pracujemy, myślimy i odczuwamy. Utrudnia aktywność zawodową i społeczną, a niemożność podejmowania satysfakcjonujących zajęć sprzyja izolacji, obniża nastrój i prowadzi do pogorszenia kondycji fizycznej. Wszystko to wtórnie potęguje ból. Z biegiem czasu tego rodzaju negatywne wzorce poznawcze i behawioralne umacniają się i stają coraz bardziej odporne na zmiany.

Program terapeutyczny opisany w niniejszej książce opiera się na zasadach terapii poznawczo-behawioralnej, która okazała się skuteczna w przypadku tego rodzaju dolegliwości. Kładzie nacisk przede wszystkim na potrzebę zwiększenia aktywności pacjenta oraz zmiany negatywnych myśli i zachowań mogących podtrzymywać lub nasilać doznania bólowe. Obejmuje między innymi metody radzenia sobie ze stresem, progresywną relaksację mięśni, techniki wyobrażeniowe i restrukturyzację poznawczą. Pomagają one złagodzić ból i ułatwiają radzenie sobie z dolegliwościami, co poprawia jakość życia i zmniejsza zależność od procedur medycznych.

Celem programu terapeutycznego jest:

  • ograniczenie wpływu bólu na życie pacjenta,
  • nabycie umiejętności pozwalających lepiej radzić sobie z bólem,
  • poprawa funkcjonowania fizycznego i emocjonalnego,
  • złagodzenie bólu i ograniczenie korzystania ze środków przeciwbólowych.

Niniejszy poradnik - stanowiący uzupełnienie podręcznika terapeuty - służy do utrwalania i powtarzania informacji uzyskanych podczas sesji terapeutycznych. Zawiera wszystkie materiały niezbędne do wykonywania zadań wyznaczonych przez terapeutę.

    Nawet 19% ludzi doświadcza przewlekłego bólu. Pomimo ogromnych postępów, jakie poczyniła medycyna, lekarze nie zawsze są w stanie skutecznie im pomóc. Dlatego wiele osób zmagających się z przewlekłym bólem szuka pomocy u psychologów i psychoterapeutów. Niestety, niewiele metod psychologicznej terapii bólu ma udowodnioną skuteczność. Jednym z chlubnych wyjątków jest terapia poznawczo-behawioralna, której założenia i techniki niezwykle przystępnie i praktycznie - zarówno terapeutom (w podręczniku terapeuty), jak i pacjentom (w poradniku pacjenta) - przybliża John D. Otis.
    dr hab. Przemysław Bąbel
    Zespół Badania Bólu, Instytut Psychologii Uniwersytetu Jagiellońskiego




Oceń książkę:
Zobacz inne książki z roku: 2024/2023/2022/2021/2020/2019/2018/2017/2016/2015/2014/2013/2012/2011/2010/2009/2008/2007/2006/2005/2004

Żaden Czytelnik nie napisał jeszcze swojej recenzji. Przeczytałeś książkę? Napisz swoją recenzję!