Reklamy
Katalog
- Andrzej Jakubik, Osobowość homilopatyczna
Zasadniczym kierunkiem badań nad zaburzeniami osobowości w psychiatrii klinicznej są teorie opisowe (deskryptywne) , czyli tzw.
- Marta Żurowska, (Nie)zwykłe związki
Co jest zwykłego a co niezwykłego w związkach, gdzie jedna osoba jest niepełnosprawna? Z jakimi problemami na co dzień się zmagają? Jak wygląda ich życie? Jak się poznali? Jak zareagowała rodzina na ich decyzję o małżeństwie? Co sprawia, że ich związki są wyjątkowe i często godne pozazdroszczenia? Damian (29 lat) i Magda (25 lat) Damian: Choruję na miastenię gravis.
- Mariola Pietroń-Ratyńska, Brak mowy jako czynnik utrudniający rozwój
"Pomóż mi, abym mógł zrobić to sam" M.
- Jakub B. Bączek, Czy upośledzeni umysłowo mogą być szansą dla rozwoju cywilizacji?
Jak to się dzieje, że osoba upośledzona umysłowo może być jednocześnie wybitnie zdolna w jakiejś dziedzinie? Jak to się dzieje, że mózg takiej osoby niekiedy jest w stanie eksploatować wyselekcjonowane obszary, konstruując w osobie upośledzonej niebywały talent? Na świecie jest kilka przypadków osób umysłowo upośledzonych (dementyków i oligofreników), którzy przejawiają genialny talent i umiejętności w określonej dziedzinie.
- Joanna Maciejewska, Jaka integracja? Refleksje na temat społecznej integracji osób niepełnosprawnych
Problemy ludzi niepełnosprawnych, przez całe lata niezauważane i lekceważone, w ostatnim czasie doczekały się większego zainteresowania ze strony zarówno organizacji rządowych i społecznych, jak i tzw.
- Agata M. Aleksińska, Jestem sprawny w sposób niepełny - portret i problemy osoby niepełnosprawnej
Jako psycholog pracuję z osobami niepełnosprawnymi. Uczestniczę w realizacji projektu EFS`u: "Indywidualne ścieżki kariery zawodowej szansą dla niepełnosprawnych".
- Edyta Starostka, Mrok i cisza.
Funkcjonowanie osób głuchoniewidomych
na podstawie historii życia Heleny Keller
„Moje dłonie zbudziły z dotyku widok i głos, Powiązały ruch z patrzeniem, Posplatały powonienie z dźwiękiem.
- Joanna Dymecka, Marcin Mikos, Następstwa psychologiczne diagnozy nieuleczalnej choroby na przykładzie stwardnienia rozsianego
Mówi się, iż ta choroba podobno nie zabija, ale to znaczy tylko i wyłącznie, że nie zatrzymuje akcji serca.
- Andrzej Lipczyński, Niektóre psychologiczne aspekty problemów seksualnych w związku z niepełnosprawnością
Źródeł przeżyć seksualnych i skutków psychologicznych nie można rozpatrywać w oderwaniu od wieku, płci, stanu zdrowia, a przede wszystkim od fizycznej sprawności człowieka.
- Marcin Panek, Niepełnosprawni - egocentrycy i dziwacy
Osoby niepełnosprawne pokazywane są w mediach albo jako godni litości nieszczęśnicy, albo przeciwnie, jako mogący być wzorem dla osób w pełni sprawnych superbohaterowie.
- Paweł Borowiecki, O postawach wobec osób z niepełnosprawnością
Zainteresowanie problematyką niepełnosprawności staje się coraz większe i powszechniejsze. Coraz większym zmianom ulega podejście społeczeństwa do niepełnosprawności, a przede wszystkim postawy wobec ludzi nią dotkniętych.
- Kamil Kuracki, O potrzebie społecznej akceptacji u osób z upośledzeniem umysłowym
Osoba godna pożałowania i cierpienia, wróg samego siebie, przedmiot przemocy, obiekt drwin, ciężar dla społeczeństwa czy też posiadający szczególne zdolności i umiejętności - tzw.
- Joanna Dymecka, Marcin Mikos, Problem lęku w stwardnieniu rozsianym
Ta ziemia nie przyrzekła mi nieśmiertelności. Cóż mi po życiu duszy, jeśli nie będę miał oczu, by widzieć Vicenzę, ani rąk, by dotykać winogron z Vicenzy, ani skóry, by czuć dotknięcie nocy w drodze z Monte Berico do Villa Valmarana? Albert Camus, Śmierć w duszy (La mort dans l?ame) U osób chorych na stwardnienie rozsiane strach jest w oczach i dlatego większość z nas nie chce patrzeć na osoby, których stan zdrowia jest gorszy niż nasz własny.
- Bianca-Beata Kotoro, Stomia a seks - pytania pacjentów ze stomią
Przez długi czas, wydawało mi się, że życie dopiero się zacznie - to prawdziwe życie. Ale zawsze na drodze znajdowała się jakaś przeszkoda, coś co trzeba było pokonać, czas który trzeba było odsiedzieć, jakieś nie zakończone sprawy, dług do spłacenia.
- Kamil Kuracki, Stymulacja osób niepełnosprawnych intelektualnie do ćwiczeń ruchowych
Jedną z rzeczy niezbędnych w funkcjonowaniu człowieka jest ruch. Jest on ściśle związany z potrzebą działania.
- Marta Żurowska, Wsparcie społeczne w sytuacji nieuleczalnej choroby dziecka
Skąd czerpać siły do walki z nieuleczalną chorobą? Jak można pomóc rodzinie, w której jest osoba chora? Czym jest wsparcie społeczne? Czemu rodzice dzieci chorych odczuwają mniejsze wsparcie niż rodzice dzieci zdrowych? Okres, kiedy już rodzice dojdą do równowagi emocjonalnej po dowiedzeniu się o chorobie dziecka jest czasem kiedy na nowo zaczynają organizować swoje życie.
- Anna Majchrowska-Kielak, Z problematyki starości - o potrzebie zagospodarowania czasu wolnego dla osób po 65 roku życia
Proces starzenia się społeczeństw polegający na wzroście liczby osób starszych w ogólnej populacji danego kraju, jest cechą krajów rozwijających się i rozwiniętych.
- Stefan Szary, Znaczenie dobra w spotkaniu z człowiekiem chorym i niepełnosprawnym
Dobro W filozofii Platona dobro stanowi najwyższą ideę.