inhalantyRozpuszczalniki, kleje, lakiery, aerozole, benzyna, gaz z zapalniczek. Są szczególnie popularne wśród dzieci szkół podstawowych i gimnazjów ze względu na niską cenę i ogólną dostępność.
Wdychany klej szybko dostaje się do krwioobiegu, a stamtąd do mózgu i wątroby. Zawarty w inhalantach węglowodór, przedostając się do komórek i tkanek, wywołuje zmiany w funkcjonowaniu psychicznym i fizycznym człowieka. Wdychane opary działają bezpośrednio na tkankę mózgową i powodują jednorazowo zniszczenie kilkuset tysięcy komórek nerwowych.
Działanie:
W wyniku niedotlenienia mózgu pojawiają się halucynacje. Niewielki stan euforii, zawroty głowy, utrata równowagi i rozweselenie, efekty działania zbliżone do upojenia alkoholowego.
Zatrucie: utrata przytomności, zapaść.
Skutki przewlekłego stosowania
Bóle i zawroty głowy, krwawienie z nosa, bezsenność, brak koncentracji, depresja lub agresja. Zaburzenia pamięci i intelektu wskutek organicznego uszkodzenia mózgu, zaburzenia zachowania, nastroju (drażliwość, niepokój, przygnębienie), podejrzliwość, męczliwość, zaburzenia snu, zaburzenia koordynacji wzrokowo-ruchowej, oczopląs, polineuropatia obwodowa, stany zapalne noso-gardzieli, silne pragnienie, niespecyficzne dolegliwości z układu pokarmowego, stany paranoidalne i halucynacje.
Śmierć następuje wskutek zatrucia, uduszenia lub niewydolności serca. Szczególnie niebezpieczne jest, popularne ostatnio, wdychanie gazu z zapalniczek i aerozoli - gaz wciskany jest bezpośrednio do gardła i połykany, przez co często dochodzi do śmiertelnych zatruć.
Jak rozpoznać
Zwraca uwagę zapach kleju lub acetonu utrzymujący się we włosach, ubraniu, zaburzenia równowagi, częste bóle głowy, wymioty, krwawienia z nosa, brak apetytu. Akcesoria: woreczki umazane klejem, puste tubki, pojemniki po aerozolach, zapalniczki.
| |